Pakettiin kuuluva OptiCont Haalean Musta lamppukalvo voidaan asentaa umpioihin joko kuivana tai märkänä. Tuotteessa on hyvä venyvyys, joka helpottaa asentamista myös hieman muodokkaampiinkin lamppuihin.
Pakettiin sisältyy 40cm x 1,5m pala ”Light Black” lamppukalvoa, ja se riittää tavallisten etu-umpioiden tai takaumpioiden tummentamiseen. Varmista kuitenkin aina omien umpioidesi mitat ennen tilaamista.
Asennusohjeet:
- Tee rasvanpoisto umpiolle kalvon asentamista. Rasvanpoistoon tarvitaan nukkaamaton liina tai rätti, sekä rasvanpoistoainetta (esim. tärpätti tai laimennettu isopropanoli).
- Mikäli asennat kalvon märkänä, suihkuta asennusliuosta (noin 1/2 korkillinen läpinäkyvää tiskiainetta per 1L vettä) kalvon liimapinnalle ja umpiolle. Venytä kalvo mahdollisimman hyvin muotoonsa, ja ala lastaamaan kiinni.
- Mikäli asennat kalvon kuivana, aloita kalvon lastaaminen umpion toisesta reunasta kohti toista reunaa edeten.
- Leikkaa lopuksi kalvon reunat, ja painele reunat hyvin kiinni.





















